Wiceminister zdrowia: jesteśmy lepiej przygotowani na ewentualną drugą falę koronawirusa
- Mamy wypracowane standardy i procedury postępowania, szpitale jednoimienne i oddziały zakaźne, zabezpieczone respiratory. W przypadku drugiej fali koronawirusa na pewno będzie nam łatwiej walczyć i zapewnić bezpieczeństwo Polakom - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
2020-08-07, 08:16
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 726 nowych przypadkach zakażeń. To najwyższa liczba nowych przypadków zanotowana w Polsce od początku epidemii. W sumie zanotowano dotąd ponad 49,5 tys. przypadków. Resort podaje, że minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 18 osób.
Powiązany Artykuł
Obostrzenia w "żółtych" i "czerwonych" powiatach. Sprawdź, gdzie obowiązują i czego dotyczą
Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że po okresie rygorystycznego podejścia do pandemii większość z nas uznała, że koronawirus nie jest groźny i nastąpiło rozprzężenie społeczne. - Doszło do poziomej transmisji wirusa, mamy coraz więcej zakażeń. Dlatego przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Chodzi o zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych, częste mycie rąk i zachowanie dystansu. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, to może dojść do wzrostu zakażeń, natężenia epidemii - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.
Dodała, że jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić nam dystansu, co najmniej 1,5 metra odległości pomiędzy stanowiskami, to również w miejscach pracy należy nosić maseczki. - W biurach i urzędach należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Starajmy się też robić sobie przerwy w pracy, wyjść z biura, pooddychać świeżym powietrzem - podkreśliła.
Druga fala
Wiceminister zdrowia wskazała, że epidemiolodzy przewidują drugą falę koronawirusa. - Związane jest to głównie z sezonem jesiennym, grypowym, gdy będziemy bardziej podatni na zakażenie. Tym bardziej teraz powinniśmy przestrzegać zasad higieny. System ochrony zdrowia jest lepiej przygotowany na walkę z ewentualną drugą falą. Mamy wypracowane standardy i procedury postępowania, szpitale jednoimienne i oddziały zakaźne, zabezpieczone respiratory. Na pewno będzie nam łatwiej walczyć i zapewnić bezpieczeństwo Polakom - tłumaczyła Szczurek-Żelazko.
REKLAMA
Powrót do szkół
Jej zdaniem dzieci powinny 1 września wrócić do szkół. - Musimy również zadbać o to, by wykształciły sobie odruchy częstego mycia rąk i zachowania dystansu. Wskaźniki zakażenia koronawirusa będą monitorowane na bieżąco. Jeżeli w danym powiecie będą one wysokie, to będą zapadały decyzje o chwilowym zamknięciu szkół i przejściu na zdalną edukację - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.
Szczepienia
Wiceminister zdrowia jest zwolenniczką szczepień. - Całe życie pracowałam w ochronie zdrowia. Martwi mnie, że ruchy antyszczepionkowe używają nieracjonalnych argumentów i próbują mieszać w głowach. Szczepienia uchroniły całe pokolenia przed skutkami groźnych chorób. Zaszczepmy się przeciwko grypie, już teraz podejmijmy w tym kierunku działania - zaapelowała. Dodała, że należy również zadbać o odporność i zdrowie, wysypiać się, dobrze odżywiać i być aktywnym fizycznie.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Józefa Szczurek-Żelazko (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 07.08.2020
REKLAMA
Godzina: 07.35
PR24
REKLAMA